10 فرمان انتخاب شرکت معماری (شرکت ساختمانی)

مقدمه مقاله خواسته های کارفرما از یک شرکت معماری یا شرکت ساختمانی

شاید از موقعی که، فکر ساختن یک ساختمان(چه کوچک باشد در حدود50 متر یا بزرگتر از این ابعاد باشد) به مغزمان خطور می کند؛ ارتباط گرفتن با یک شرکت معماری و یا یک شرکت ساختمانی(عمرانی) به امری غیر قابل اجتناب تدیل می شود.

اما سؤالات بسیار مهمی در این راستا وجود دارند و باید قبل از هر انتخاب و بستن قرارداد به آنها توجه کرد و پاسخ مناسب را برای آنها پیدا کرد.

1- شرکت معماری یا شرکت ساختمانی مورد نظر، جزء شرکت های خوب است یا بد؟!

2- برای یک شرکت معماری-ساختمانی ، میزان سابقه چقدر می تواند اهمیت داشته باشد؟

3- علم اجرایی مدیران یک شرکت ساختمانی ، معیاری برای سنجش هست یا نیست؟

4-برای یک شرکت معماری ، داشتن علم طراحی در کجای این معادله است و چه وزنی را باید برای آن لحاظ کنیم؟

5-آیا نقشه راهی توسط شرکت ساختمانی-معماری مورد نظر، برای پروژه من، ارائه می شود؟

6- از آنجایی که، یکی از وظایف عمده یک شرکت ساختمانی (حتی شرکت معماری ) محاسبه هزینه های کل پروژه است؛ آیا شرکت مورد نظر، می تواند با توجه به روشی که اتخاذ کرده است؛ سود آوری خودش را برای من محاسبه نماید؟

7- قطعا برای اجرای یک پروژه ساختمانی و طراحی داخلی آن، متریال هایی (مصالح) نیاز داریم. انتخاب و استفاده از این متریال ها، بر چه اساسی است؟

8- خلاقیت چند درصد از طراحی و اجرای این شرکت معماری-ساختمانی را، در بر می گیرد؟

9- مبنای کار این تیم یا گروه اجرایی، علمی است یا تجربی؟ یا به صورت تلفیقی از این دو مورد فعالیت خود را به جلو می برند؟

10- نگرش شرکت ساختمانی-معماری مورد نظر چیست؟ بر کدام یک از جنبه های ساخت، تمرکز بیشتری دارند؟

در این مقاله سعی کردیم؛ یک شرکت ساختمانی یا یک شرکت معماری را متصور شویم و از دید یک مشتری، آن را حسابی به چالش بکشیم!
حقیقت این اسن که، من به عنوان یک مشتری، حق مطالبه های شخصی خودم را خواهم داشت. شرکت ها ممکن است؛ حقوق مختلفی را بتوانند پاسخگو باشند. هر شرکت یا گروهی که، بتواند بیشترین پاسخ را به مطالبات و خواسته های من بدهد؛ قطعا شایستگی همکاری بیشتری را دارد.
پس این مقاله کاملا از دید یک مشتری نوشته شده است و منافع مشتری را خواهد دید!

در صورتیکه خواهان مشاوره یا طراحی در حوزه ساختمان سازی هستید؛ می توانید از طریق دکمه زیر، ادامه مسیر را پیگیری کنید.

فایل صوتی اول از مقاله 10 فرمان انتخاب شرکت معماری (شرکت ساختمانی)
نحوه بررسی و انتخاب یک شرکت معماری یا شرکت ساختمانی

پاسخ به سؤالات مطرح شده در خصوص رابطه بین کارفرما و شرکت معماری یاشرکت ساختمانی

1- شرکت معماری یا شرکت ساختمانی مورد نظر، جزء شرکت های خوب است یا بد؟!

واقعا ملاک خوب یا بد بودن یک شرکت معماری-ساختمانی چیست؟! بگذارید مثالی شفاف تر بزنیم تا، به حل این پرسش کمک بیشتری را بکنیم.

یک کودک در مهمانی مدام بالا و پایین می پرد و حسابی صدایش در کل آن مهمانی، طنین انداز می شود. دو خانواده به نمایندگی از تمام  خانواده های ان جمع، در مثال ما مورد بررسی قرار می گیرند:
خانواده اول بسیار اجتماعی هستند. خود اهل گفت و گو و خنده اند و در نظام فکری آنها، بچه خوب یعنی بچه ای که، شاد و سرنده و فعال باشد! اصلا بچه ای که یک گوشه بشیند و کاری نکند؛ احتمالا مریض است!
خانواده دوم، کمی حال و هوای متفکرانه دارند. در این خانواده همه چیز منظم و در چهارچوب برنامه است. از دید این خانواده، یک انسان سالم، آزارش به دیگران نمی رسد. سرش به کار خودش است و در محیط اطرافش اختلال ایحجاد نمی کند. بچه های این سبکی، از جانب آنها بیش فعالان بی تربیت هستند!

شما به عنوان یک ناظر، ححرف کدام یک از آنها را می توانید قبول کنید؟! حقیقت این است: هیچ کدام!

خوب وبدن معیاری کاملا شخصی است. قبل از مراجعه به هر شرکت، باید معیار های خودتان را یادداشت کنید تا، بتوانید خط کش موردنظر خودتان را، روی آن شرکت ساختمانی یا شرکت معماری بگذارید.

اما بگذارید چند ملاک را هم ما به شما بگوییم. شاید برای شما، راهگشا باشد.شرکت ها از انسان ها تشکیل شده اند و شاید اگر بخواهیم؛ ملاک های درستی را برای آنها بنویسیم؛ باید به سراغ معیارهای اخلاقی انسان ها برویم!

 • شرکت ساختمانی-معماری خوب، زمان بندی صحیح و دقیق داره
 • ·         ” ، کارکنان وظیفه شناس و متعهد داره.
 • ·         ” ، برخورد مودبانه با مراجعینش داره.
 • ·         ” ، بدقولی نمیکنه.
 • ·         ” ، سود من رو مقدم بر سود خودش میدونه.
 • ·         ” ، رسم امانت رو برای طرح من رعایت میکنه.
 • ·         ” ، بدون گرفتن تأیید نهایی از من، کاری رو انجام نمیده.
 • ·         ” ، انتخاب نهایی رو با من میذاره و سعی میکنه فقط بهترین مشاوره هارو به من بده.
 • ·         ” ، برای من تا 3 بار حق ادیت(بهبود طراحی) طرح قائل میشه.

2- برای یک شرکت معماری-ساختمانی ، میزان سابقه چقدر می تواند اهمیت داشته باشد؟

شاید اگر به پنجاه تا صد سال پیش باز می گشتیم؛ پاسخ به این سؤال متفاوت از پاسخ فعلی بود. اما در زمانه فعلی، صرف داشتن تجربه نمی تواند راهگشای خوبی برای امر ساخت و ساز شما باشد. امروزه زمانی که، از ساخت یک پروژه ساختمانی صحبت میکنیم؛ مواردی مثل تجربه طراحی داخلی ، تجربه طراحی خارجی ، خلاقیت، تجربه اجرایی ، تجربه انتخاب مجریان طرح، تجربه انتخاب متریال ها و .. پیش می آیند.

از آنجایی که، پروژه های کارفرمایان و همچنین قراردادهای منعقد شده، از اسرار کارفرمایان نزد شرکت های معماری و شرکت های ساختمانی است و افشای آنها امری غیر اخلاقی است؛ لذا، بهترین مورد برای سنجش هر شرکت ساختمانی، پروژه ای است که، برای خود انجام داده اند!
هر وقت به هر دفتر معماری وارد شدید؛  از صاحب دفتر بخواهید از کارهایی که، برای دفتر خودشان انجام داده اند برایتان بگویند.

به خوبی میتوانید تمامی موارد بالا را، در یک جلسه معارفه مکان، از شرکت معماری پیش رو، درک و دریافت کنید.
فراموش نکنیم که، همه برای پول حاضر به انجام کار هستند اما، اوج هنر و سلیقه جایی مشخص می شود که، پای پول در میان نباشد و منافع شخصی مدنظر باشند؛ یعنی دقیقا همام کاری که، هر شخص برای خودش و شرکتش انجام می دهد!

3- علم اجرایی مدیران یک شرکت ساختمانی ، معیاری برای سنجش هست یا نیست؟

قطعا این مورد یکی از چند نکته ای است که، یک کارفرما در مراجعه به یک شرکت معماری- ساختمانی باید آن را مد نظر قرار دهد.
اما زمانی که، شما بایک گروه در تماس هستید و می خواهید از منظر اجرا، آنها را محک بزنید باید دقت کنید که، اجرا را باید از ابعاد زیر مدنظر قرار دهید و در انتها، با توجه به امتیازی که، برای هر یک از موارد زیر قائل می شوید؛ یک امتیاز کلی به مجری مورد نظر بدهید.

 • یک مدیر توانمند در اجرا، قبل از هر موردی، باید توانایی انتخاب یک تیم اجرایی خوب را داشته باشد.
 • ·          یک مدیر توانمند اجرایی، باید در یکی از حوزه های ساخت و ساز ساختمان، شخصا فعالیت کرده باشد.(یک مجری خوب، خود باید دستی بر آتش داشته باشد!)
 • یک مجری خوب، باید توانایی محاسبه دقیق زمان اجرای یک پروژه را داشته باشد و از دادن زمان های پرت و پلا، خودداری کند.( این موضوع خصوصا زمانی حس می شود که، شما جبور به انجام یک پروژه در زمانی محدود و اضطراری دارید. در این سبک پروژه ها، مدیریت زمان مقدم بر هر یک از موارد بالاست.)
 • یک مدیر اجرایی خوب، شناخت خوبی از متریال های(مصالح) ساختمانی دارد. گاهی بهترین مجریان هم، در مواجهه با یک متریال خراب، نتیجه ای نامطلوب را به شما تحویل خواهند داد! پس یکی از شروط اجرای خوب، متریال شناسی خوب نیز می باشد.
 • یک مجری خوب، از ریسک های کار نیز اطلاعات جامع و شاملی دارد. هر پروژه اجرایی، عوامل بیرونی ای را با خود به همراه دارد که، وقوع این عوامل بیرونی در دست ما نیست و باید قبل از رخ دادن آنها، به فکر چاره بود. علاج واقعه قبل از وقوع!

4-برای یک شرکت معماری ، داشتن علم طراحی در کجای این معادله است و چه وزنی را باید برای آن لحاظ کنیم؟

یک طراحی خوب، نه تنها می تواند فضای دلنشینی را برای شما به ارمغان بیاورد؛ بلکه می تواند از هدر رفت سرمایه های شما نیز جلوگیری کند. در مقابل آن، یک طراحی بد و بدون اصول استاندارد معماری، به راحتی می تواند برای شما یک حسرت بزرگ را ایجاد نماید. حسرتی که، متأسفانه پس از ساخت ساختمان، دیگر قابل برگشت و ترمیم نیست!

اما برای اینکه بگوییم طراحی در یک شرکت معماری ، چه وزنی را می تواند در ارزیابی ما داشته باشد؛ باید بدانیم که، یک طراحی خوب، چه منافعی را برای ما می تواند به صورت بالقوه به همراه بیاورد؟!(باالفعل شدن این منافع، در اجرای صحیح آن طرح نهفته است…)

 • می تواند فضاهای پرت را از بین ببرد
 • از لحاظ روانی می تواند باعث شادی بیشتر اعضای آن خانواده شود.
 • هزینه ها را می تواند به شدت کاهش دهد.(روی این موضوع شدیدا فکر کنید. طرح های خلاقانه حقیقتا هزینه ها را کاهش خواهند داد)
 • یک طراحی خوب، باعث بالا رفتن ارزش کلی ساختمان ما خواهد شد.
 • طراحی خوب، قابلیت بازسازی های راحت تر به خانه ما، در آینده خواهد داد.
 • طراحی خوب، دید خاصی به آینده نیز دارد.(هزینه هایی که در آینده بوجود خواهند آمد و اینکه روند تغییرات در صنعت معماری به چه صورتی خواهد بود.)

5-آیا نقشه راهی توسط شرکت ساختمانی-معماری مورد نظر، برای پروژه من، ارائه می شود؟

یکی از مواردی که، به شدت می تواند حرفه ای بودن یک شرکت ساختمانی یا یک شرکت معماری را نشان دهد این مورد است.
زمانی که یک نقشه راه به شما ارائه می شود؛ مزایای زیر را با خود به همراه خواهد داشت:

 • با یک نقشه راه کلی، می توان به اشراف کلی گروه معماری-عمران بر ساخت و ساز در حیطه پروژه ما پی برد.
 • نقشه راه کلی، می تواند میزان به وقوع پیوستن سطح انتظارات ما را نشان دهد.
 • نقشه راه کلی، زمان بندی حدودی را برای ما، ایجاد خواهد کرد از این رو، برای اجرای صحیح پروژه می توانیم منابع مالی خود را، مدیریت نماییم.

با توجه به موارد بالا، داشتن نقشه راه کلی برای شرکت روبرو، قطعا یک پوئن مثبت و سنک محکی عالی  برای شناخت عیار آنها خواهد بود. این مورد را حتما مدنظر قراردهید. این کار، از هر کسی برنمی آید!

تصمیم خود را برای دریافت یک مشاوره یا طراحی حرفه ای گرفته اید؟!
همین الان شروع کنید…

فایل صوتی دوم از مقاله 10 فرمان انتخاب شرکت معماری (شرکت ساختمانی)

6- از آنجایی که، یکی از وظایف عمده یک شرکت ساختمانی (حتی شرکت معماری ) محاسبه هزینه های کل پروژه است؛ آیا شرکت مورد نظر، می تواند با توجه به روشی که اتخاذ کرده است؛ سود آوری خودش را برای من محاسبه نماید؟

زمانی که از سودآوری صحبت به میان می آید؛ دو نوع سود ملموس را می توان مدنظر قرار داد:

 • سودی که از طریق جلوگیری از هزینه های اضافه بدست می آید.
 • سودی که از طریق ایجاد خلاقیت در طراحی و اجرای پروژه بدست می آید.(اعم از پرداختی های کمتر، ایجاد فضاهای قابل مصرف بیشتر و استفاده از نیرو و مجریان کمتر)
 • سودی که از طریق ایجاد ارزش بیشتر برای ساختمان شما بوجود می آید.(گاهی با یک تغییر ساده، ارزش ملک شما در هر مترمربع، صد هزارتومان افزایش می یابد. در چنین شرایطی ارزش افزوده خاصی با یک اجرای فنی، برای سازه و ساختمان شما ایجاد شده است.)

زمانی که با یک شرکت معماری حرفه ای روبرو می شوید؛(یا حتی یک شرکت ساختمانی با کادر مجرب) این مورد نیز، یکی از سنگ های محک بسیار خوب برای شماست. به راحتی می توانید از محاسبات انجام شده در این شرکت، به میزان برد خود از قرارداد بستن با آن پی ببرید.
از سوی دیگر یک شرکت بد ساختمانی، به راحتی میتواند با گنگ و مبهم پیش بردن همه چیز، ضررهای قابل توجهی را به شما اعمال کند که، جلوگیری از آنها بعد از اجرای پروؤه قطعا امکان پذیر نخواهد بود. پس این مورد را، اصلا سرسری نگیرید.

7- قطعا برای اجرای یک پروژه ساختمانی و طراحی داخلی آن، متریال هایی (مصالح) نیاز داریم. انتخاب و استفاده از این متریال ها، بر چه اساسی است؟

برای اینکه بدانیم انتخاب متریال های(مصالح) ساختمانی چقدر می تواند مهم باشد؛ بهتر است این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم.
شاید تا به حال لباس مارک(برند) پوشیده باشید و یا حداقل مغازه هایی که، این نوع از لباس ها را می فروشند را دیده باشید. قیمت این لباس ها واقعا بالاست! گاهی شما برای یک پیراهن ساده، بین 700 هزار تومان تا 1 میلیون تومان باید پول بپردازید.
اما در کمال تعجب، مواقعی پیش می آید که، پیراهنی نزدیک به همان سطح کیفی را، در بین تولیدات ایرانی می توانید پیدا کنید و با قیمتی بسیار متفاوت! 100 تا 150 هزار تومان!
حال فردی که می خواهد به خاطر کارش شیک پوش باشد؛ اگر اطلاعات کافی از تولیدات ایرانی نداشته باشد؛ به سرعت می تواند پول هایش را تنها برای خرید یک دست ست پوشش کاری اش، با خرید لباس برند، از دست بدهد!
در مقابل فردی که، اطلاع کافی از اجناس، سبک های تولیدی، قیمت و کیفیت لباس های ایرانی دارد؛ به راحتی می تواند با پرداختی مشابه با فرد قبل، چند دست متفاوت از ست پوشش کاری را داشته باشد.

در حوزه ساخت و ساز ساختمان، شرکت های ساختمانی-معماری ، نقش کلیدی را در این بین بازی می کنند. تنها با انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب و با قیمت خوب، می توانند چند میلیون تومان به نفع شما، سود پس انداز کنند!
بر این اساس، یکی از مواردی که، حتما از شرکت های معماری و یا شرکت های ساختمانی باید سؤال کنید؛ ملاک ها و دیدگاه آنها، در راستای استفاده از متریال های ساختمانی است.

8- خلاقیت چند درصد از طراحی و اجرای این شرکت معماری-ساختمانی را، در بر می گیرد؟

بدون شک و با قطعیت تمام باید نکته ای را برای شما روشن کنم!
خلاقیت در عصر حاضر، برگ برنده واقعی هر شرکت ساختمانی-معماری است. به راحتی مشکل کمبود فضا، کمبود بودجه، کمبود متریال های ساختمانی، کمبود نیرو و.. را می توان با یک خلاقیت حل نمود. این مورد، از آن دست مواردی است که، نه قابل کپی کردن می باشد و نه قابل انتقال!
خلاقیت به میزان خاصی ذاتی و به میزان بیشتری، نیاز به یادگیری دارد و به سادگی در هر شرکتی قابل مشاهده نیست.
از میان تمام مواردی که ذکر کردیم؛ شاید این مورد به تنهایی30 الی 40 درصد ماجرا را، یک تنه به دوش می کشد و مهمترین عامل در بین تمامی عوامل ذکر شده است.

9- مبنای کار این تیم یا گروه اجرایی، علمی است یا تجربی؟ یا به صورت تلفیقی از این دو مورد فعالیت خود را به جلو می برند؟

زمانی که بحث در مورد علم و تجربه می شود؛ سخن افراد کم کم متقاقض خواهد شد…

عده ای، تنها بر روی مدارک دانشگاهی خود مانور می دهند و می خواهند اینگونه القا کنند که، بدون علم و اطلاعات دانشگاهی نمی توان هیچ کاری را پیش برد.
عده ای دیگر که تمام توان خود را بر روی بدست آوردن تجربه گذاشته اند؛ با بیان موارد مختلف از تجربه هایشان، سعی در محو کردن ارزش علم و اطلاعات را دارند.
اما ما در اینجا می خواهیم مفهوم جدیدی را برای شما بیان کنیم که، کمک بیشتری را در امر انتخاب به شما خواهد کرد.
قطعا مدارک دانشگاهی برای شما نان و آب نمی شوند اما، سواد کاری در حوزه مربوط، بسیار حائز اهمیت است! شما برای بدست آوردن سواد در حوزه کاری خود حتما باید کتاب خوان و مطالعه کننده باشید. از طرفی هر سوادی بدون اجرای آن، صرفا جنبه اطلاعاتی دارد و بس. کما اینکه تجربه نیز، حد خاصی دارد. با تجربه ترین افراد، زمانی که سواد تطبیق با شرایط روز و استاندارد های حیطه خود را نداشته باشند؛ نمونه هایی که توسط آنها تولید می شود؛ بسیار ساده و ابتدایی خواهند بود.

پس برای محک زدن یک شرکت معماری یا یک شرکت ساختمانی ؛ به دو فاکتور سواد و تجربه(کاری که برای خوشان انجام داده اند نه دیگران!) توجه خاصی را داشته باشید.

10- نگرش شرکت ساختمانی-معماری مورد نظر چیست؟ بر کدام یک از جنبه های ساخت، تمرکز بیشتری دارند؟

زمانی که از نگرش می گوییم؛ یعنی اینکه، یک هدف خاص را، می توان از مسیرهای مختلف  و به روش های مختلف بدست آورد!
برای مثال: دیدگاه بعضی از سازندگان این است که، باید به شدت بر روی قیمت ها تمرکز کرد و راه ساخت و ساز صحیح، گذر از معبر قیمت های خوب است. مجریان خوش قیمت و متریال های خوش قیمت.

عده ای دیگر بر این باورند که، برای ساخت و ساز بهینه با قیمت مناسب، الزاما نیاز نیست از متریال های ارزان و بعضا با کیفیت پایین استفاده کرد بلکه، باید در پروسه اجرایی بهبود هایی را اعمال کرد تا، در کل زمان اجرای پروژه و هزینه هایش کاهش یابند.

عده ای دیگر بر این باورند که، صرف طراحی منحصر به فرد، بر تمامی عواملی که در بالا ذکر شد می تواند فائق آید و در نهایت یک ساخت و ساز بسیار حرفه ای داشته باشیم اما با قیمتی مناسب.

تعدادی از شرکت ها نیز بر این باورند که، ساختمان سازی بجای تمرکز بر قیمت، باید بر استحکام و زیبایی استوار باشد. از این رو کار کردن با تیم های اینچنینی؛ محدودیت های بودجه ای را بر نمی تابد و کارفرما، باید جیبی پر پول و دستی گشاده داشته باشد!

شما به عنوان یک مراجعه کننده یا کارفرما، شرکت معماری یا شرکت سختمانی پیش رو را، باید از دید نگرش ساخت و سازش، مورد بررسی قرار دهید. یک انتخاب غلط در این مورد، در نهایت به یک قرارداد شکست خورده منجر خواهد شد. قبل از اینکه هر هزینه ای انجام شود؛ باید به فکر این مورد بسیار مهم بود.

گروه دکوراتور چوبی، به عنوان یکی از شرکت های خلاقیت محور، 10 مورد بالا را، به عنوان 10 فرمان مراجعه کننده ها می داند و برای تک تک کارفرماهای حوزه ساخت و ساز ساختمان، این حق را قائل می شود که، تمامی موارد بالا را در برخورد با هر شرکت معماری(یا شرکت ساختمانی) مطالبه کنند.

امیدواریم روزی فرا رسد که، به جای برخورد یک طرفه شرکت های معماری-ساختمانی، به یک تبادل پایاپای با مراجعه کنندگان صنعت ساختمان دست یابیم.

چک لیست درخواست های معقول کارفرمایان ساختمانی از یک شرکت معماری-ساختمانی

به طور خلاصه در این مقاله، در مورد 10 چک لیست درخواستی کارفرمایان از شرکت های ساختمانی-معماری ، صحبت کردیم که، به شرح زیر می باشند:

1- بررسی خوب و بد بودن یک شرکت معماری یا یک شرکت ساختمانی (چیزی که، کمی نسبی است!)

2- بررسی سابقه یک شرکت معماری-ساختمانی البته با سنجش کاری که برای خود کرده اند.(گول رزومه ها را نخوریم. با اعداد و ارقام دروغ های عجیبی می توان گفت.)

3- علم اجرایی مدیر شرکت ساختمانی-معماری را حتما محک بزنید(اما باز هم با خواستن انجام کاری در پیشگاه شما یا کاری که برای خودشان کرده اند. برای مثال در یک شرکت معماری ، مدیر طراحی را با خواستن اعمال تغییرات در طرح شما، در لحظه ای که پیش آنها هستید؛ محک بزنین)

4- برای یک شرکت معماری ، داشتن علم طراحی امری واجل است. حتما به این مورد امتیاز درخور شأن بدهید اما، موارد دیگری هم باید رعایت شوند که، در متن بالا توضیح داده شد.

5- شرکت ساختمانی-معماری کاربلد، برای شما نقشه راه اجرایی ارائه می کند. بدون شک این مورد یکی از مشخصه های حرفه ای هاست. به توجیه شرکت ها گوش ندهید! این حق شماست و آنها اگر حرفه ای هستند؛ حتما این مورد را مدنظر قرار خواهند داد.

6- محاسبه هزینه ها، یکی از وظایف شرکت ساختمانی(وحتی شرکت معماری) است. اما با توجه به این محاسبه ها، شرکت مورد نظر، می تواند برای شما طرحی پیرامون سودرسانی هم ارائه دهد؟ قطعا سود شما، یکی از مهمترین عوامل در ذهن شماست.

7- دیدگاه شرکت معماری-ساختمانی مورد نظر برای انتخاب متریال های ساختمان من چیست؟ حتما در این مورد سوال کنید که، ابدا موضوع پیش پا افتاده ای نیست.

8- خلاقیت شاه کلید پیشروی در دنیای امروز است. شرکت روبرو، قطعا باید برای این مورد، توضیح قابل ملاحظه ای داشته باشه.

9- علم یا تجربه؟ به نظر ما هر دو مهم است! برای هر دو مورد باید شرکت روبرو را، محک بزنید.

10- نگرش موضوعی است که، نادیده گرفتن آن، اختلافات آینده را، بوجود خواهد آورد. پس حتما طرز فکر مجموعه را مورد بررسی قرار دهید.

این آخرین فرصت شماست!
مثل حرفه ای ها عمل می کنید یا می خواهید مانند دیگران باشید؟!

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در این حوزه اما، به زبان انگلیسی هستید؛ از طریق این لینک اقدام کنید.